Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konec světa ? Už zase ?!

18. 12. 2012

 simpsons-760668.jpgJistě nikomu z vás neušla celosvětová hysterie a nebojme se říci reklamní kampaň zla a lidské hlouposti o konci světa podle Mayského kalendáře. Ano, přiznávám, "reklamní kampaň zla" zní tak trochu ujetě. Ale celá tahle věc kolem Mayského kalendáře je sama o sobě poněkud ujetá, nemyslíte?

Vždycky, když se něco takového děje, když se světem šíří nějaká tzv.špatná zpráva, je třeba nejdříve se ptát, kdo z ní může mít užitek. Kdo může vydělat na tom, že se budeme klepat strachy z globálního oteplování, prasečí chřipky nebo z dalšího v řadě apokalyptických dat v kalendáři. Jaký může být důsledek toho, že lidstvo bude očekávat vlastní zkázu a věřit, že může zítra nastat srážka Země s asteroidem nebo pandemie smrtící nemoci?

 

Vynechám teď konspirační (i ty pravdivé) teorie o nadnárodních gigantech, farmaceutických a jiných firmách, které se vesele nakapsují pokaždé, když lidé dostanou z něčeho strach, který překotně řeší zbytečným nákupem milonů kusů vakcín, antibiotik nebo potravin. Nebudu se zabývat ani anarchií, která může nastat po celém světě s blížícím se datem 21.12.2012 (stačí se podívat na zprávy, abyste viděli, kolik šílenců napadlo například střílet do dětí, protože „bude stejně konec světa“). To všechno jistě víte, stejně tak jako víte o tom, že Mayové nikdy žádný konec světa nepředpověděli – konec mayského cyklu neznamená konec světa, stejně jako celosvětová apokalypsa nenásleduje po posledním dni v roce, v týdnu, po konci ročního období nebo milénia. A kdo si myslí, že nějaký intergalaktický výbuch, expoldující Slunce nebo letící asteroid někde „za rohem“ Mléčné dráhy počká, až nastane takové pohledné datum jako je 21.12.2012, musí být buď padlý na hlavu, nebo se mu představa konce světa líbí – třeba proto, že není schopen poradit si se svým vlastním životem a takový hromadný konec by byl pro něj jednoduchým řešením jeho problémů.

 

Ale teď vážně. Soudě dle mnohých informací, snadno nalezitelných v médiích či na internetu, sami „potomci Mayů“ se našemu výkladu jejich historie smějí. Oni na rozdíl od médií, která mají obecně vzato koncem světa vyřešené dlouhé minuty a hodiny vysílacího času, cyklický princip svého kalendáře dobře chápou. Připouští pouze, že svět by se měl v příštím časovém cyklu  obrátit zpět k duchovním hodnotám – tedy odklonit se od všudypřítomného materialismu a společenského marasmu. Je nasnadě, že pokud se nad sebou jako civilizace vážně nezamyslíme, tak si ten očekávaný konec světa můžeme docela klidně přivodit sami, zcela bez pomoci mayských či jiných legend.

 

A tady se opět vracím k otázce, kdo má vlastně prospěch z celoplanetárního vymývání mozků a strašení lidí koncem světa, kdo se bude radovat, pokud se v pátek 21.prosince zase někdo rozhodne, že může cokoliv, protože zítřek už nebude. Odpovd zní: ZLO. Raduje se z toho manipulace, materialismus, touha po moci, snaha udělat z lidstva nemyslící, vyděšené a poslušně konzumující stádo, které bude skákat tak, jak někdo mocný píská. Protože ten, kdo má strach, ten, kdo nepřemýšlí o následcích svých činů, ten, kdo se řídí heslem „po nás potopa“, jinými slovy snadno zmanipulovatelný hlupák, je ten nejlepší poddaný, případně otrok. A jelikož,  jak známo, s velikostí davu  klesá průměrné IQ jedince, není nic lepšího, než zblbnout pokud možno největší množství lidí, aby nakupovali jako o život a svým fanatismem šířili strach a touhu „užít dne“ mezi další a další lidi. A je vlastně jedno, jestli tím, kdo si přeje náš strach a hloupost, je Ďábel, tedy  ztělesněné Zlo, nebo jen „obyčejné zlo“ v každém z nás. Je v tom vlastně nějaký rozdíl?

 

A jak se liší Zjevení Apokalypsy od aktuálního šílenství kolem Mayského kalendáře? Poměrně zásadně – zejména v poselství, které se nám snaží předat.

Ti, kdo nám vnucují hrozbu konce světa a mávají nám před nosem magickým datem 2012, touží jen po tom, abychom se báli. Líbilo by se jim, kdybychom si všichni na zahradě kopali kryty a plnili je potravinami a léky. Líbilo by se jim, kdybychom utráceli své peníze za požitky a všechno hodili za hlavu, protože třeba už nebude žádné zítra. Ti, kdo straší apokalypsou, se nezajímají o to, co se děje v naší duši, v jakém stavu mysli odejdeme, pokud konec světa či "jen" konec nás samých nastane. Zajímají se pouze o to, co se děje v naší peněžence. Jde jim o zisk a o moc.

 

Zjevení Apokalypsy i ostatní biblické předpovědi konce věků  se nám však snaží říci něco docela jiného. Nenabádají nás k tomu, abychom si užívali, dokud to jde. Naopak – snaží se nás připravit na fakt, že konec může přijít kdykoliv „jako zloděj v noci“. Ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. A nám se může stát, že žádná naše předsevzetí o tom, co všechno uděláme „zítra“, jak si to s Bohem, potažmo sami se sebou všechno „jednou“ srovnáme, už nikdy nezrealizujeme. Bible mluví o tom, že naše pozemské majetky a úspěchy  tady zůstanou, ale my odejdeme. S sebou si nebudeme moci vzít nic, jen svou duši a své svědomí. Své lásky a nenávisti, své milované i viníky, své hodnoty a pocity viny. To jsou věci, kterým je třeba věnovat pozornost, teď a tady. Protože není horší představa, než se na smrtelné posteli ohlédnout za svým životem a konstatovat, že jsme ho prohráli, že jsme minuli svůj účel na tomto světě, že jsme se nenaučili to, co jsme se měli načit a nepochopili to, co jsme měli pochopit. Že jsme žili zbytečně, že odcházíme spoutáni minuĺostí a vyděšení z budoucnosti, kdy litujeme každé minuty promarněného života. A s vědomím, že druhá šance už nejspíš nepřijde.

 

A tak pokud věříte na konec světa, nebo „jen“ na konečnost vlastní existence na Zemi, srovnejte si především svůj vztah s Bohem a sami se sebou. Řekněte Bohu i sami sobě otevřeně, co vás bolí, co vás trápí, co si přejete a na co byste naopak nejraději zapomněli. Proste o odpuštění svých vin, kterých jste se dopustili na druhých a proste o pomoc s tím, abyste i vy sami dokázali odpustit těm, kteří ublížili vám. Pokud na vás záleží, nabídněte ruku ke smíru svým nepřátelům a budete to hlavně vy, kdo tím získá. Řekněte lidem, které máte rádi, co pro vás znamenají, dokud máte možnost. Splňte své sliby a řekněte ne tam, kde vám to radí vaše svědomí a nemějte strach, že vám to uškodí. Protože pokoj v duši, klid srdce a pocit, že váš život se odehrává v souladu s vašimi hodnotami, je ten největší dar, který můžete sami sobě dát. Nemusíte být sobečtí, materialističtí a bezohlední jen proto, že svět kolem vás takový je. Jen vy sami rozhodujete o tom, jací budete. Věci kolem vás vždycky změnit nemůžete, ale spolehlivě můžete změnit to, jak na ně reagujete. Váš svět, vaše nebe i vaše peklo, vaše začátky i konce světa se odehrávají v malém prostoru mezi vašima ušima. A proto nevracejte do světa zlo, spáchané na vás, zúročené vaší vlastní zlobou. Buďte to naopak právě vy, kdo tu nekonečnou řadu akce a reakce zla na zlo zastaví, jen tím, že se rozhodnete říci dost. A nemusí to být konec světa, co změní váš život jednou provždy. Můžete to být vy sami, a může to být váš nový začátek. A Bůh, nebo vaše podvědomí, chete-li, vám v tom pomůže.

 

Přeji vám za naši náboženskou obec i celou církev klidné a pokojné Vánoce, bezpečné místo s rodinou a přáteli bez uměle vytvořeného komerčního šílenství, bez Santa Clausů a davového obžerství. Vánoce mají být svátky lásky a porozumění, obdobím pokoje a vděčnosti k malému dítěti, které kdysi přišlo na svět, aby nám ještě o dva tisíce a dvanáct let později ukazovalo cestu zmateným světem akci a reakcí, strachu a manipulace. To dítě, které se narodilo jako odpověď na všechny naše otázky, nás zve do svého světa, který neskončí nikdy, pokud ho budeme následovat. Pokoj vám i vašemu domu...

 

Helena Zvolská