Jdi na obsah Jdi na menu
 


Signály

21. 10. 2008

EVANGELIZACE  A  PASTORACE  TROCHU  JINAK

 

Známe to všichni. Téměř ve všech našich náboženských obcích se potýkáme se stejným problémem. Chybí nám mladí lidé. Co s tím?  Oslovovat je na ulici, chodit dům od domu?  To asi není ta správná cesta… A tak čekáme, neděli co neděli, zda mezi nás mládež přece jen zavítá. A čekáme marně. A možná nás napadá, že ti dnešní mladí lidé jsou povrchní, že se o duchovní záležitosti nezajímají, že být křesťanem už není v módě, není to – jak se říká „in“ Mladí mají svůj svět, který je zcela jiný než ten náš a křesťanské hodnoty pro ně nemají žádnou hodnotu. Takže se s tím nedá nic dělat.

Tato situace v naší církvi mě velmi trápí, hodně jsem o tom přemýšlela, a modlila se za to, abychom našli řešení. Abychom jen nespali na vavřínech z dvacátých let, které jsou dnes už poněkud povadlé. Abychom nečekali, že se z ničeho nic otevřou dveře, a lavice v našich sborech se zaplní mladými lidmi.

Nemám recept na řešení, jenom si myslím, že čekat nemá smysl. Protože oni k nám sami nepřijdou, je třeba, abychom my přišli za nimi. Je třeba vyjít jim naproti. Ale kde jsou ? Jak se k nim dostat? Napsat jim dopis….možná, ale budou ho číst? A kolik by bylo třeba stovek a tisíců dopisů na ten jeden, který padne na úrodnou půdu? Navíc -poštovné je drahé. Proto také stále více lidí komunikuje…. e-mailem.    Hlavně mladí lidé… Mladí lidé tráví spoustu času - na internetu…. Mají své oblíbené stránky, které navštěvují, mají své blogy, diskuze …

Tato myšlenka mě napadla 8. srpna. Ještě ten den jsem po krátkém hledání objevila na internetové adrese www.signaly.cz stejnojmenný komunitní web signály.cz, na kterém nejsou jen články z redakce, ale každý z mladých návštěvníků může psát své texty, vkládat svoje fotky, spolu s přáteli tvořit společenství a mnoho jiného.

Jsem založením optimista, a svět ani „dnešní mládež“ příliš černě nevidím, ale i mně velmi překvapilo, jaká vlastně ta „dnešní mládež“ je. Nejsou povrchní. Křesťanské hodnoty pro ně znamenají velmi mnoho. Snaží se pomáhat slabším a postiženým (jinak obdarovaným – jak je velmi krásně nazývá jedna 17-tiletá dívka).

Od té doby se připojuji na signály.cz několikrát denně. Trávím tam hodiny a hodiny v diskusích, zveřejňuji některá svá kázání na svém blogu, který začíná být dost čtený. Mám už tam několik dobrých přátel, snažím se pomáhat s propagací, mám spoustu pozvání na ekumenické akce. Plánujeme setkání na faře v Hloubětíne. Věkový rozdíl se naprosto stírá.

Tato ekumenická iniciativa vznikla v srpnu 2007. Na stránkách signály.cz je v současné době registrováno přes 10 000 převážně mladých lidí a jsou nejnavštěvovanějšími křesťanskými internetovými stránkami vůbec. Mnoho z uživatelů je z Moravy, ale i z českých krajů a Prahy je zde dost zástupců. Jsou zde lidé bez rozdílu vyznání, i mnoho „hledajících

Ale lidí z CČSH je tu – jako šafránu….

Svoji iniciativu na signály.cz však nechápu primárně jako „nábor do NO CČSH v Praze Hloubětíně, i když by mě samozřejmě potěšilo, pokud by i v tomto ohledu přinesla své ovoce. A doufám, že přinese. Myslím si, že tímto způsobem lze s mladými lidmi komunikovat a pomáhat jim v jejich orientaci na cestě k víře. Jestli ti dosud hledající nakonec zakotví v mé náboženské obci, nebo v jiné, v naší církvi, nebo v jiné, není zase až tak podstatné. Podstatné je, že mohu pomoci na cestě k víře – a i kdyby to měl být jen jeden jediný člověk, má to smysl.J

 

Marie Babická

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář